VIETE, ŽE - Statická elektrina
Statická elektrina vás môže poriadne potrápiť
Viete, že statická energia býva často sprevádzaná akustickým javom podobným prasknutiu? Určite sa Vám to už niekedy stalo. Chystáte sa otvoriť dvere, rukou sa priblížite ku kľučke, keď tu zrazu vás niečo kopne do prstov. Čo sa to práve stalo? Kopla Vás statická elektrina. Čo je statická elektrina?
Statická elektrina, na rozdiel od elektrického prúdu, neprechádza cez elektrické vedenie, ale hromadí sa na jednom mieste. Predovšetkým v materiáloch, ktoré nemajú kvalitný náboj a preto sa v nich „zasekne“. Izolátory ako je guma, či plast akumulujú statický náboj, keď sa o seba trú. Tento jav sa nazýva aj „triboelektrická energia“.
Novým vetrom do teórie vzniku statickej elektriny by mohla byť štúdia, kde vedci skúmali jav zvaný „Flexoelektrina“. Definovať by sa tento jav dal ako spontánny výskyt elektrických polí počas nepretržitého, ale nekonzistentného ohýbania na úrovni nanočastíc. Napríklad náhodný pohyb dlane po plastovej fólii. Na úrovni nanočastíc je aj na hladkých predmetoch množstvo malých výčnelkov. Vedci zistili, že pri trení dvoch objektov sa tieto „nanovýčnelky“ ohnú, čo spôsobí nahromadenie statickej elektriny.
Výsledky testovania ukázali, že plasty sú obzvlášť náchylné na vytváranie statickej elektriny. Zistenia výskumu by tak mohli dopomôcť k bezpečnosti na miestach, kde aj drobná iskra môže spôsobiť explóziu – ropné rafinérie, ťažba zemného plynu atď. Nové poznatky by tiež mohli na druhej strane pomôcť optimalizovať materiály tak, aby produkovali viac statickej elektriny – a použiť ich tak ako zdroj prenosnej nabíjacej technológie.
To, že statická elektrina občas potrápi nás všetkých, si pochopiteľne všimli aj obchodníci. Preto si v obchode môžete kúpiť špeciálny antistatický sprej, náramok alebo napríklad aj koberec. Pred takouto investíciou môžete ale vyskúšať niekoľko tipov, ako sa statickej elektriny vo vašom okolí zbaviť: