Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod VIETE, ŽE - Najdlhšie svietiaca žiarovka

VIETE, ŽE - Najdlhšie svietiaca žiarovka

Táto žiarovka svietila nepretržite viac ako 100 rokov?

 

Viete, že aj obyčajný predmet, ako je žiarovka, môže fungovať viac ako 100 rokov? Dôkaz toho, že existuje aj maximálne kvalitný výrobok, je žiarovka z amerického mesta Livermore v Kalifornii. Jej autorom bol vynálezca Adolf Chailet, ktorý nedosiahol úspechy ako jeho konkurent Thomas Alva Edison, ale prekonal aspoň v smere trvácnosti a kvality.

IMG_0068-L.jpg
 
Žiarovku zostavil Chailet v spoločnosti Shelby Electric Company. Ide o ručne fúkanú sklenú žiarovku s hliníkovým vláknom. Žiarovku nainštalovali 18. júna roku 1901 na požiarnej stanici v Livermore. V roku 1903 ju presťahovali spolu s celou požiarnickou stanicou križovatku ulíc Prvá a McLeodova a bez ujmy vydržala aj celkovú rekonštrukciu budovy v roku 1937. V roku 1976 bola žiarovka presťahovaná s policajnou a hasičskou eskortou spolu s náhradným zdrojom na požiarnu stanicu číslo 6 v Livermore. Kým dovtedy 75 rokov bola žiarovka napojená na 110 Voltov, na novom mieste ju napojili na 120 Voltov a odvtedy nevypli. Dnes má záznam v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšie svietiaca žiarovka na svete. V skutočnosti ide o 60 wattovú žiarovku, ktorá však svieti len na 4 watty a nikto nevie vysvetliť, čo je v skutočnosti skryté za jej dlhou životnosťou.
 
IMG_0091-L.jpg
 
Pritom o žiarovku nie je nijak výnimočne postarané. Konštantne popod ňu prechádzajú hasiči, parkujú pri nej hasičské vozidlá, je okolo nej neustály ruch. A hoci svojim slabým svetlom neosvetľuje miestnosť sama, svieti vďaka systému napájania, ktoré nedovolí výpadok elektrickej energie. Žiarovka má svoju vlastnú bezpečnostnú kameru, ktorá ju sníma a nahráva z bezpečnostných dôvodov. Aj vďaka svojej ojedinelosti malo o žiarovku záujem niekoľko zbohatlíkov, no mesto Livermore nikdy nepovolilo jej odpredanie.
 
Dscn2286bmod-L.jpg
 

20. mája 2013 nastal na stanici menší rozruch, pretože žiarovka zhasla. Stalo sa tak na 10 hodín pre výpadok elektrickej energie a zlyhanie generátoru. S obavami, či ju výpadok nepoškodil, potom žiarovku zapli. Na šťastie bezchybne fungovala a od vtedy svieti opäť nepretržite už takmer 7 rokov

Viac info o Chailetovej žiarovke z Livermore nájdete na: http://www.centennialbulb.org/

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny