Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Blog Rady & Návody Praktické rady, ako zlepšiť televízny signál z antény
Praktické rady, ako zlepšiť televízny signál z antény

Praktické rady, ako zlepšiť televízny signál z antény

Rady & Návody

Trápi vás problém s “kockovaním” televízneho obrazu prípadne s jeho občasným zamrznutím, alebo sa stretávate s krátkodobým výpadkom či skreslením zvuku? Máme pre vás niekoľko tipov, ako problém odstrániť.

Často sa u zákazníkov stretávame s otázkami, čo robiť, keď dochádza k rozchádzaniu obrazu a zvuku, ako riešiť slabý signál a jeho rušenie a čo robiť, keď im nefungujú niektoré programy. Pripravili sme preto praktického sprievodcu pre tieto prípady, pomocou ktorého jednoducho vylúčite najčastejšie príčiny zlého televízneho signálu.

Ako správne umiestniť anténu

Prvá vec, ktorú je treba skúsiť, je anténu premiestniť, zmeniť jej smer alebo uhol. Je vhodné riadiť sa niekoľkými zásadami. Ak je zástavba okolo vás hustá alebo sú vo vašej blízkosti veľké terénne nerovnosti, umiestnite držiak na anténu na čo najvyšší bod obydlia. Všeobecne by mala byť vonkajšia alebo univerzálna anténa mimo domu, napr. na parapete okna, ak nie je možné ju umiestniť priamo na strechu. Zo skúsenosti vieme, že aj na povale pod strechou môže byť problém, pretože napr. asfaltová krytina spôsobuje útlm signálu. Pri izbových anténach sa odporúča umiestnenie bližšie k oknu smerujúcemu k vysielaču. Pomerne veľký útlm signálu pri vnútornej anténe spôsobujú pokovené sklá moderných okien (napr. opatrených nejakou špeciálnou termoizolačnou fóliou).

Ďalšia možná komplikácia nastáva pri smerovej anténe. Tá má obvykle úzky prijímací uhol a ak nie je správne nasmerovaná na najbližší vysielač, bude pravdepodobne sila signálu nedostatočná. Z mapy vysielačov sa podľa vašej lokality dá smer odhadnúť, prípadne sa pozrite, kam anténu smerujú susedné domy. Ak nechcete volať špecializovanú firmu, ktorá vám zameria najvhodnejší smer antény podľa prichádzajúceho signálu, môžete skúsiť použiť všesmerovú anténu alebo anténu so širším uhlom.

Ako správne umiestniť anténu

Ako zlepšiť signál antény

Keď máte podozrenie na slabý signál, často sa dočítate, že máte k anténe pridať externý zosilňovač. Tu je však potrebné povedať, že ten je možné pridať iba k pasívnej anténe (napr. širokopásmový zosilňovač J0400). Nikdy by ste nemali pridávať ďalší zosilňovač k aktívnej anténe, to znamená k takej, ktorá už má zosilňovač integrovaný. Verte, že tým signál nezlepšíte, naopak, ak zosilňujete signál, ktorý nie je potrebné zosilniť, skôr ho znehodnotíte. Aktívne antény sú najmä izbové antény, ale tiež niektoré vonkajšie a univerzálne antény. Údaje o anténe nájdete v návode alebo na stránkach výrobcu.

Ak už máte pri anténe zosilňovač, je potrebné skontrolovať, či je funkčný. Zosilňovače majú niekedy diódy, ktoré signalizujú jeho aktivitu. To býva dobrý indikátor prevádzky. Zistite tiež, či je v poriadku napájanie zosilňovača. Z praxe sa nám osvedčila kontrola, či zosilňovač nie je príliš silný (30 dB a viac), tj. či nedochádza k preťaženiu signálu. Niektorí ľudia si v dobrej viere kúpia najsilnejší externý zosilňovač, ale má to opačný účinok. Pri zosilňovači s regulovateľným zosilnením skúste v prípade problémov so signálom znížiť jeho zisk práve z dôvodu vylúčenia problému s preťažením signálu. Niektoré antény majú priamo na zosilňovači prepínač s 3 polohami: Vypnuté, Zapnuté, Zvýšenie zisku.

Ako zlepšiť signál antény

Čo môže rušiť TV signál

Rušenie televízneho signálu nežiaducimi pásmami mobilného internetu je ďalšia bežná príčina nevyhovujúcej sily signálu, či už ide o LTE alebo 4G/5G sieť. Pri podozrení na túto ťažkosť môžete pridať externý filter 4G/5G signálu pre akúkoľvek pasívnu anténu, a to podľa jej koncovky buď filter s IEC konektorom alebo filter s F konektorom. Alebo namiesto samostatného filtra môžete rovno objednať anténu, ktorá má už 5G filter zabudovaný (napr. anténu J0690). Ak zvolíte riešenie externého filtra, musí byť vždy zapojený pred zosilňovačom v smere od antény a je potrebné ho umiestniť čo najbližšie k anténe (môžete ho naskrutkovať priamo na výstup antény). Podobne ako pri zosilňovači, k izbovým (resp. aktívnym) anténam ho nemožno pridať, pretože ho už majú integrovaný.

Čo môže rušiť TV signál

Aký použíť kábel k anténe

Predpokladáme, že rozvod od antény k televízoru alebo set-top boxu nie je dlhší, než u bežného rodinného domu, teda do 30 metrov. Samozrejme čím dlhšia vzdialenosť, tým by mal byť koax lepší. Všeobecne možno odporučiť kvalitný tienený anténny koaxiálny kábel, napr. S31500. Ak máte podozrenie, že za nekvalitný TV signál môže nevhodný kábel, zvážte výmenu existujúceho kábla za silnejší, to znamená koaxiál CB130 s väčším prierezom, ktorý bude mať menší útlm. Základom je však skontrolovať, či nie je niekde koax poškodený napr. v mieste privretia v okne, ktoré sa často otvára alebo dlhodobým ohybom v ostrom uhle za televízorom.

Ako pripojiť TV k anténe

Najprv pre istotu zmienime známy fakt, že anténa musí byť prepojená s vaším televízorom s vestaveným tunerom s podporou DVB-T2 + HEVC alebo so set-top boxom s touto podporou. K prechodu na druhý štandard digitálneho pozemného televízneho vysielania došlo už pred pár rokmi, preto je dobré zopakovať, že vaše zariadenia pre príjem TV signálu musia s týmto štandardom spolupracovať.

Na vine môže byť aj taká banalita, ako vypadnutý alebo chybný konektor. Uistite sa, že všetky konektory medzi anténou a televízorom sú pevne zapojené a nepoškodené. Na pripojenie koaxiálneho kábla do TV/set-top boxu sa používa F konektor, na spojenie s anténou F alebo IEC konektor, podľa typu antény možno prípadne kúpiť nový anténny koaxiálny kábel s už namontovanou príslušnou koncovkou. Nevhodné pripojenie a schémy viacerých antén so slučovačmi môžu byť tiež dôvodom, prečo vám nejdú naladiť programy. Stretli sme sa u zákazníkov napríklad s pokusmi o zosilnenie signálu zlúčením dvoch aktívnych antén. Takýto nápad nebude funkčný, dôjde k fázovému posunu a výsledný TV signál sa znehodnotí.

Ako pripojiť TV k anténe

Ako nastaviť anténu

Nepriaznivý vplyv na príjem TV signálu má nesprávna polarizácia antény. To zjednodušene znamená, či máte anténu zvisle (vertikálna polarizácia) alebo vodorovne (horizontálna polarizácia) voči vysielanému signálu, ktorý je buď vysielaný ako horizontálne alebo vertikálne polarizovaná vlna. Podľa vysielača, z ktorého signál prijímate, overte, či multiplexy vysiela v horizontálnej alebo vertikálnej polarizácii - akú polarizáciu má vysielacia anténa, takú by mala mať aj vaša anténa. Možno ju budete musieť jednoducho pootočiť o 90°, teda položiť ju na bok, pretože aj keď je signál silný a je ho možné zachytiť na nesprávne polarizovanú anténu, kvalita príjmu bude oveľa nižšia.

Prečo je slabý signál

Ako sme už uviedli, na internete možno nájsť mapu vysielačov. Možno tak odhadnúť, aký silný signál máte vo vašej lokalite v závislosti od vzdialenosti vysielača a podľa toho zvoliť anténu. Tam, kde je silný signál, napr. panelákový byt v mestskej zástavbe do 25 km od vysielača, vám stačí izbová aktívna anténa. Kde je horšie pokrytie signálom, povedzme v rodinnom dome v obci 50-80 km od vysielača, je riešením pasívna smerová anténa (napr. J0680) mimo domu nasmerovaná priamo na vysielač, ku ktorej môžete pridať zosilňovač.

Cieľom článku bolo pomôcť vám vyriešiť obvyklé problémy s prerušovaným, nekvalitným alebo skresleným televíznym signálom, ktorý sa prejavuje kockovaním alebo úplne nefunkčným príjmom programov. Vychádzame z dlhodobej praxe a pomoci zákazníkom so zlepšením signálu. Dôvodov, prečo kolíše alebo je rušený signál je mnoho a nie všetko sa do tohto stručného sprievodcu zmestilo. S výberom vhodnej antény, koaxiálneho kábla a ďalšieho príslušenstva pre váš dobrý televízny príjem vám preto radi poradíme telefonicky alebo e-mailom. Môžete sa tiež pozrieť na náš ďalší článok https://www.emos.sk/ako-vybrat-vhodnu-antenu.

Prečo je slabý signál

O autorovi: Petr Brůžek - "Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentálnej politiky aj mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni."