Obsah:
- Rozcestník a obsah
- Teplota svetla
- Intenzita svetla
- Kalkulačka osvetlenia
- Slovníček pojmov
Farba svetla, alebo tiež teplota chromatickosti, teplota svetla, či odtieň svetla je nakoniec jedna vec. Ide o to, ako svetlo vnímame. Či pôsobí ako svetlo od krbu, alebo slnečné svetlo. Má totiž zásadný vplyv na našu náladu a správanie.
Naše vnútorné hodiny, ktorým sa odborne hovorí cirkadiánny rytmus, sú od prírody nastavené tak, aby sa nám večer chcelo spať a ráno sme sa opäť zobudili s dostatkom energie. Súvisí to s farbou svetla. Bohužiaľ nám odborníci túto vec opísali trochu zmätočne. Farba svetla, alebo tiež odborne teplota chromatickosti sa uvádza v kelvinoch. Prekvapivo je to tak, že čím viac kelvinov, tým je svetlo chladnejšie. Nesúvisí to ale so skutočnou teplotou. Ide len o to, že ak má nejaký reálny zdroj svetla vysokú teplotu, svetlo, ktoré z neho vychádza, nám vlastne pripadá menej teplé. Uvedieme si príklad.
Východiskový bod bude žeravé uhlie bez plameňov. Farba svetla je červeno-oranžová a túto farbu vnímame ako teplú. Taký zdroj svetla má teplotu chromatickosti cca 1200 K a pôsobí na nás pokojne, teplým dojmom. Podobné zdroje sú napríklad solárne teplomety, ktoré nás hrejú, keď pijeme punč na vianočných trhoch. Tie majú pre zaujímavosť iba okolo 800 K. Avšak, ak máme ako zdroj svetla poludňajšie slnko, vnímame farbu svetla výrazne svetlejšie. Tu je teplota chromatickosti cca 6000 K. Svetlo už nepôsobí sálavým dojmom a farba prechádza do bielej.
No a pre naše účely už len doplním, že medzi týmito hranicami sú odstupňované takmer všetky umelé zdroje osvetlenia. Teda žiarovky, žiarivky, svietidlá, lampy a podobne. Farba svetla sa teda pohybuje od oranžových odtieňov (1200 K – 2700 K), cez žlté denné svetlo (2700 K – 5000 K), až po biele, alebo namodralé svetlo (5000 K – 6500 K). Nebudem to komplikovať a vysvetľovať, prečo napríklad pri bleskoch, či zváraní prechádza teplota do modrých odtieňov. Zváračkou si doma svietiť nebudeme.
Prečo je farba svetla dôležitá? Pretože pri sviečke (1800 K) sa nám lepšie odpočíva, ako pracuje. Pri dennom svetle (4500 K) máme uvoľnenú náladu, ale stále to v nás podporuje aktivitu. Pod veľmi bielym svetlom zo žiariviek v kancelárii (6000 K) máme 100% sústredenie a náš mozog aj oči skvele spolupracujú. Vhodná denná farba svetla môže byť lepšia ako káva, naopak teplé odtiene nás nútia zabaliť sa do deky a odpočívať. Zvyšok vám vysvetlí tabuľka a rýchle zhrnutie.
Sviečka | Východ a západ slnka | Bežné denné svetlo | Jasné svetlo na poludnie | Zamračené |
---|---|---|---|---|
1 900 K | 2 600–3 200 K | 4 600–5 000 K | 6 000 K | 8 000 K |
Teplá biela | Teplá biela | Neutrálna biela | Neutrálna biela | Studená biela |
Odpočinok, relax | Odpočinok, relax | Aktivita počas dňa | Aktivita počas dňa | Práca |
Obývacia izba, spálňa, detská izba | Kuchyňa, kúpeľňa, chodba | Kuchyňa, kúpeľňa, chodba | Pracovňa, dielňa | Pracovňa, dielňa |
Tip: Osvetlenie skvele vynikne v interiéri s odtieňmi červenej a oranžovej.
Tip: Chladnejšie farby vyvolávajú pocit čistoty a pôsobia modernejšie. Skvele sa hodia do interiérov s kombináciou chladných pastelových odtieňov.
Tip: Ak potrebujete studené biele svetlo potlačiť a získať univerzálnejší charakter miestnosti, využite doplnky s teplými odtieňmi žltej.
Zaujímavosť: Obyvatelia v krajinách strednej a severnej Európy uprednostňujú osvetlenie s teplou bielou, zatiaľ čo v južných štátoch je populárnejšie osvetlenie s dennou bielou až studenou bielou farbou. Na Slovensku patria LED žiarovky s odtieňom teplej bielej medzi najpredávanejšie.
Milujem jednoduché riešenia pre život, preto som pre vás pripravil kalkulačku, ktorá vám pomôže s výberom osvetlenia. Chcem však apelovať na vašu obozretnosť. Kalkulačka na tejto stránke nie je taká užitočná, ako skúsený špecialista na návrhy osvetlenia. Ak chcete pochopiť problematiku a neurobiť chybu, prečítajte si aj to, čo píšem nižšie, než začnete zadávať hodnoty do kalkulačky.
Sila svetelných zdrojov sa meria. Ide o svetelný tok, ktorý sa vyjadruje ako počet lumenov (lm). Je to svetlo, ktoré vychádza z jedného zdroja všetkými smermi. Už tu je potrebné mať na pamäti, že premýšľať iba nad počtom lumenov je ako plniť kanvu na daždi. Ide o to, koľko lumenov totiž zasiahne plochu, ktorú chcete osvetliť. A pozor! Je potrebné myslieť aj na odrazivosť. Lesklé a svetlé steny tiež odrážajú svetlo. Samotný výpočet potom môže byť zložitý ako vzťahy v telenovele. Poďme si vziať na pomoc ale sedliacky rozum.
Je to jedna z tých silnejších LED žiaroviek. Dôležitejšie je však to, čo má osvetliť. Preto máme aj veličinu osvetlenia (lux), ktorá počíta, koľko lumenov dopadá na 1 meter štvorcový plochy. Ak všetkých 1000 lumenov dopadne na jeden meter štvorcový, získame 1000 lux. To sa však stane iba v miestnosti, kde sú všetky plochy, okrem podlahy, dokonalé zrkadlá. V reálnej miestnosti sú straty, ale tiež nechceme rovnomerne osvetliť celú miestnosť. Stačí nám podlaha, stôl, police, kuchynská linka a podobne. Poďme teda do výpočtu pridať “koeficient sedliackeho rozumu”.
Osvetlenie si rozdelíme na 3 základné kategórie:
Bude veľký rozdiel, či sa snažíme žiarovkou s 1000 lm osvetliť celú miestnosť, alebo len pracovnú plochu stola, kde si čítame.
Tip: V ponuke máme od leta roku 2024 svetlá TIVI, ktoré využívajú úplne novú technológiu a dosahujú účinnosť až 205 lm/W. Sú teda viac ako 2x úspornejšie než všetky ostatné LED zdroje, ktoré sú momentálne na trhu. Vďaka tomu sme sa dostali aj podľa nových prísnejších regulí do energetickej triedy A.
V tomto smere nám môžu pomôcť štátne normy, ktoré nás oboznámia s odporúčanou priemernou intenzitou osvetlenia v jednotlivých miestnostiach. Napríklad do detskej izby je to 300 luxov, ale viac to bude priamo nad písacím stolom.
Dá sa povedať, že pracovné plochy vyžadujú od 500 do 1000 luxov. Tam, kde je potrebné sa sústrediť na jemné detaily, to bude ešte viac. Naopak tam, kde chceme len prechádzať a nesústredíme sa na detaily (chodba), bude stačiť 100 luxov. S osvetlením nám okrem iného, najmä počas dňa, pomáha slnko, ktoré vonku pri jasnej oblohe svieti silou od 100 luxov do 10 000 luxov. Samozrejme, podľa dennej doby, ročného obdobia a podobne. Do miestností volíme obvykle menej. Príliš intenzívne svetlo vytvára ostré tiene a zaťažuje naše oči.
Obývacia izba býva vo väčšine domácností jednou z najdôležitejších a tiež najpriestrannejších miestností. Trávime v nej väčšinu svojho času a tiež slúži na rôzne účely – odpočívame tu, niekedy aj pracujeme a čítame si, prijímame návštevy alebo sledujeme televíziu. V takých oddychových miestnostiach by sme mali dbať na to, aby nás svietidlá príliš neoslňovali a navodili príjemnú atmosféru na relaxáciu a oddych. Osvetlenie v obývacej izbe si rozdeľte na jednotlivé zóny:
Viac informácií o osvetlení v obývacej izbe nájdete v článku - Osvetlenie obývacej izby
Detská izba je pre deti útočiskom, kde sa hrajú, oddychujú alebo sa učia. Aj správne osvetlenie môže do značnej miery prispieť k tomu, aby sa v izbe cítili dobre. Nevhodné svetelné podmienky môžu navyše zhoršiť zrak detí a spôsobiť aj ďalšie problémy. Osvetlenie detskej izby môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií:
Viac informácií o osvetlení detskej izby nájdete v článku - osvetlenie detskej izby
Nie nadarmo sa kuchyňa nazýva srdcom domova. Je to miesto, kde vznikajú lahodné jedlá a často tiež miesto, kde sa schádza celá rodina, aby spoločne jedla. Ako teda vybrať osvetlenie tak, aby ste v kuchyni s radosťou varili a tiež jedli? Čo sa týka osvetlenia, je možné kuchyňu rozdeliť na niekoľko zón:
Viac informácií o osvetlení kuchyne nájdete v článku - Osvetlenie kuchyne
V spálni trávime veľkú časť svojho života, udáva sa, že až tretinu života prežijeme práve v izbe, ktorej dominantou je posteľ. Spálňa však nemusí slúžiť len na spanie, ale aj na odpočinok po dlhom pracovnom dni alebo na čítanie kníh a časopisov. Rovnako ako obývaciu izbu aj spálňu môžeme rozdeliť na niekoľko zón:
Viac informácií o osvetlení v spálni nájdete v článku - osvetlenie spálne
V kúpeľni trávime viac času, než by sa na prvý pohľad zdalo. Okrem sprchovania alebo kúpania sa je kúpeľňa miestom, kde si upravujeme vlasy, čistíme pleť alebo sa líčime. A práve preto, že kúpeľňa je spojená s úpravou zovňajšku, je veľmi dôležité zvoliť správne osvetlenie. Osvetlenie v kúpeľni delíme na:
Viac informácií o osvetlení v kúpeľni nájdete v článku - osvetlenie kúpeľne
Miestnosť, v ktorej sa naozaj nevyplatí osvetlenie podceniť? Jednoznačne pracovňa. V pracovni sa totiž potrebujeme dostatočne koncentrovať a práve osvetlenie môže do veľkej miery ovplyvniť, či sa budeme po niekoľkých hodinách cítiť unavení alebo budeme mať energie na rozdávanie. Osvetlenie v pracovni delíme na:
Ďalšie informácie o osvetlení pracovne nájdete v článku - Osvetlenie pracovne
Aj keď sa na chodbách alebo v predsieňach obvykle príliš dlho nezdržujeme, rozhodne by sme osvetlenie týchto priestorov nemali podceňovať. Na chodbách väčšinou nebývajú okná, takže je potrebné zabezpečiť dostatok svetla vhodne zvoleným osvetlením.
Viac informácií o osvetlení chodieb nájdete v článku - osvetlenie chodieb
O autorovi: Petr Brůžek - "Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V Emose mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni."