Vždy, keď sa blíži vykurovacia sezóna, dostávame od zákazníkov otázky týkajúce sa detektorov oxidu uhoľnatého. Ako fungujú, kam ich správne umiestniť, pre aké druhy vykurovania sú vhodné a podobne. Sme radi, že sa o túto tému ľudia v posledných rokoch viac zaujímajú, pretože otravu týmto jedovatým plynom nie je radno brať na ľahkú váhu. Spísali sme preto odpovede na najčastejšie kladené otázky spojené s únikom oxidu uhoľnatého a rady, ako ho detekovať a čo robiť, keď vám doma uniká.
Ako rozpoznať únik oxidu uhoľnatého a čo robiť?
InšpiráciePrečo je oxid uhoľnatý jedovatý
Začnime tým, že oxid uhoľnatý s chemickou značkou CO je neviditeľný plyn bez zápachu, ktorý je prudko jedovatý. Tieto vlastnosti však bohužiaľ znamenajú, že sami si jeho výskyt ľahko nevšimnete. Vzniká nedokonalým spaľovaním palív, napríklad dreva, dreveného uhlia a uhlia, vykurovacieho oleja, parafínu alebo zemného plynu, propánu a butánu. Nebezpečná koncentrácia CO môže v objekte najľahšie vzniknúť, ak je spaľovacie zariadenie chybné alebo nesprávne udržiavané, prípadne sa počas prevádzky nedostatočne vetrá a oxid uhoľnatý sa tak hromadí v miestnosti. Ak doma kúrite plynovým kotlom, krbovými kachľami, využívate-li plynový prietokový ohrievač vody (karma) či varíte na plynovom sporáku, mali by ste predchádzať otrave nebezpečným CO včasnou detekciou jeho úniku.
Závažnosť otravy, ku ktorej dochádza vdýchnutím, závisí od koncentrácie a dĺžky expozície. To jednoducho znamená, že nebezpečnosť úniku oxidu uhoľnatého a jeho následky sú tým vyššie, čím dlhšie ste boli dýchaniu plynu vystavení a čím viac ho bolo. Ako uvádza Štátny zdravotný ústav, ktorý je organizáciou Ministerstva zdravotníctva, toxicita CO je daná tým, že obmedzuje, prípadne znemožňuje prenos kyslíka z pľúc do tkanív. Oxid uhoľnatý odborne povedané znižuje prenosovú kapacitu krvi pre kyslík a bráni tiež uvoľňovaniu kyslíka v tkanivách, tie potom trpia jeho nedostatkom, tzv. hypoxiou. Nedostatočné okysličenie dôležitých orgánov, ako je asi každému jasné, môže byť fatálne.
Aký je rozdiel medzi CO a CO2?
Z komunikácie so zákazníkmi vieme, že niekedy si ľudia pletú oxid uhoľnatý a uhličitý. Rozdiel medzi CO a CO2 je však dôležitý. Oxid uhličitý je ťažší ako vzduch, drží sa obyčajne pri zemi a je súčasťou dymových plynov. V domácnostiach sa jeho koncentrácia zvyšuje pri nedostatočnom vetraní miestností s vyšším počtom ľudí, ktorí ho vydychujú. Keď je niekde vydýchaný vzduch, tak vás tiež rozbolí hlava a pri vysokej koncentrácii môže dôjsť až k nevoľnosti alebo kŕčom. V tomto článku sa však venujeme oxidu uhoľnatému, ktorý staršie ročníky poznajú zo školských učebníc tiež ako kysličník uhoľnatý.
Ako bezpečne zistíme, že doma uniká oxid uhoľnatý
Aj hasiči každý rok upozorňujú, že trend obmedzovania tepelných strát u budov vedie k tomu, že ľudia v bytoch utesnia okná a dvere svojho obydlia takým spôsobom, že sa nedostáva vzduchu na spaľovanie v spotrebiči. Riziko otráv oxidu uhoľnatým rastie vždy s vykurovacou sezónou. Na vine sú najčastejšie chybné plynové ohrievače vody a kotle. Mimochodom, ak doma používate tie, tak možno oceníte tiež náš článok "Ako vybrať termostat".
Nezabúdajte na pravidelné revízie a čistenie spotrebičov a spalínových ciest ešte pred sezónou, zvlášť, ak vám to ukladá vyhláška o čistení, kontrole a revízii spalínovej cesty. Hasičský záchranný zbor tiež pripomína, že zimné počasie riziko znásobuje, pretože zo zle odvádzaného dymovodu sa navyše spaliny môžu inverziou čiastočne vracať späť do miestnosti.
Ako sa prejavuje otrava oxidom uhoľnatým?
Príznaky otravy nie sú nič príjemné. Najprv nastupujú bolesti hlavy, a to aj pri relatívne nízkej koncentrácii 200 ppm (t.j. počet častíc na jeden milión). So zvyšujúcim sa množstvom CO ale pribudne zhoršenie koordinácie, otupenosť, zníženie pozornosti a kognitívnych schopností. Ako už sme uviedli, dôležitá je kombinácia dĺžky vystavenia dávke a sila koncentrácie dýchaného CO. Akonáhle pocítite nevoľnosť, silné bolesti hlavy a závraty, musíte urýchlene konať. Pri vystavení po dlhší čas alebo inhalácii vysokej dávky môžu nasledovať mdloby, bezvedomie a ak takáto osoba neopustí oxidu uhoľnatým presýtený priestor a nie je jej poskytnuté ošetrenie, tak bohužiaľ aj smrť.
Čo je detektor oxidu uhoľnatého a ako funguje
Z vyššie uvedených informácií už vieme, ako tento neviditeľný plyn, ktorý ani nijak “nesmrdí” môže byť nebezpečný. Preto v EMOS vyvíjame detektory oxidu uhoľnatého. Tie odhaľujú prítomnosť jedovatého CO vo vzduchu a pri dosiahnutí nebezpečných hodnôt vás upozornia hlasným alarmom. Detektor je teda výstražné zariadenie na sledovanie koncentrácie jedovatého oxidu uhoľnatého v domácnostiach a firmách. Zvlášť firmy využívajú GoSmart detektor TCS0101W s WiFi. Ten totiž poskytuje ochranu pri úniku oxidu uhoľnatého, aj keď ste vy sami mimo objekt, pretože v prípade alarmu dôjde k vášmu okamžitému upozorneniu v aplikácii. Správca budovy tak má okamžitú informáciu o hroziacom nebezpečenstve.
Je vhodné upozorniť na časté chyby pri používaní detektora CO, ktoré správnu detekciu plynu môžu sťažiť. Jeho senzor je elektrochemický článok, takže niektoré látky môžu ovplyvniť jeho citlivosť. Výstražné zariadenie sa z tohto dôvodu nesmie natierať, aj keby vám na farebnej stene nepripadalo estetické. Nestriekajte ani aerosólové prípravky v blízkosti zariadenia, reč je o spreji na vlasy, vode po holení, parfumoch a môžu vadiť aj niektoré čistiace prostriedky a rozpúšťadlá. Na čistenie preto používajte iba mierne navlhčenú handričku. Pre istotu spomenieme, že zdrojom CO je aj cigaretový dym, preto fajčenie klasických tabakových výrobkov v jeho blízkosti môže spôsobiť falošný poplach. Vetracie otvory výstražného zariadenia nesmú byť zakryté, neprekrývajte detektor dekoráciami alebo niečím podobným.
Firma EMOS má mnoho rokov skúseností s výrobou a predajom zariadení na detekciu CO. Musíme preto jednoznačne povedať, že bezpečný detektor CO je taký, ktorý má funkciu autotestu. Tu sa naozaj nevyplatí ušetriť niekoľko eur. Detektor s autotestom má obrovskú výhodu v tom, že vás dokáže upozorniť opticky a akusticky, ak zistí nízky stav batérie alebo inú poruchu. Detektory CO od EMOS sú vybavené tromi LED diódami, ktoré každých 30 sekúnd signalizujú, či je zariadenie plne v prevádzke. Ak je detektor v chybovom stave a hodnoty CO v priestore spoľahlivo nemeria, LED diódy budú žlto blikať a zariadenie zároveň začne pípať. Funkčnosť je možné kedykoľvek overiť stlačením tlačidla TEST.
Pozor, hlásič varuje pred vybitými batériami v čase ich poklesu na určitú úroveň napätia. Z tohto dôvodu nie je vhodné používať nabíjacie batérie, ktoré majú oproti klasickým alkalickým batériám rovnakého typu nižšie napätie (napr. 1,2 V namiesto 1,5 V). Je dobré tiež vedieť, že oficiálne je životnosť detektora uvádzaná od dátumu výroby uvedeného na výrobku, ale fakticky je to od prvého vloženia batérií. Batérie v detektore vydržia aj 10 rokov, ale ak váš detektor nemá zabudovanú kontrolu slabých batérií, mali by ste ich pravidelne vymieňať skôr.
Kde umiestniť detektor CO a najčastejšie chyby pri jeho inštalácii
Výstražné zariadenie s detekciou CO, napr. detektor GS827, by malo byť samozrejme v každej miestnosti, kde sa nachádza zariadenie spaľujúce palivo. Odporúča sa tiež nainštalovať ho do miestností, kde trávite veľa času, napr. do spálne. Naša rada, ak nechcete mať detektorov v domácnosti viac, znie takto: aspoň sa uistite, že zo spálne a ďalších izieb budete počuť inde umiestnené výstražné zariadenie. Hlasitosť alarmov EMOS je 85 dB meraná zo vzdialenosti 3 metrov.
Ak ide o vhodné umiestnenie, treba si uvedomiť, že únik CO často vzniká pri zdroji tepla a pretože je tento plyn mierne ľahší ako vzduch, s ktorým sa mieša, tak ho teplý vzduch tlačí nahor. Z toho vyplýva, že jeho koncentrácia je obvykle vyššia pod stropom. Detektor preto umiestnite najmenej 15 cm od stropu a 180 cm od zeme. Mal by byť skrátka nad úrovňou horných hrán okien a dverí, ale nie priamo na strope. Zariadenie by tiež nemalo byť úplne v rohu, dajte ho aspoň 30 cm od stien. Ďalšou chybou je snažiť sa zvoliť pozíciu zariadenia príliš blízko potenciálneho zdroja úniku CO, napríklad tesne vedľa kachlí. Od zariadenia spaľujúceho palivo je vhodné vzdialiť hlásič 1 až 3 metre. Nedávajte detektor ani blízko vetracích otvorov, do klenutých stropov alebo napr. pod sedlovú strechu – tam sa vysokú koncentráciu CO dozviete príliš neskoro. Pozor tiež na povalu, kôlňu alebo pivnicu, kde môže v zimnom období dosiahnuť príliš nízke teploty (-10 °C), pri takej teplote detektor nebude správne fungovať.
Čo robiť, keď v byte uniká oxid uhoľnatý
Na úvod tejto témy je treba povedať, že súčasťou prevencie otravy CO sú dve dôležité veci. Jednak by ohľadom príznakov otravy oxidom uhoľnatým mali byť poučené všetky osoby, ktoré sa nachádzajú v objekte, aby prípadný problém včas rozpoznali. Za druhé by sa mali oboznámiť so signálmi detektora, aby na ne dokázali bezodkladne reagovať.
Ak je signalizovaná prítomnosť CO v objekte, zachovajte pokoj a ak je to možné, okamžite vypnite všetky zariadenia spaľujúce palivo. Informujte neodkladne všetky osoby v objekte o vzniknutej situácii (ak sa nepočujete cez pípnutie, dočasne stlmte alarm pomocou tlačidla TEST/RESET). Snažte sa čo najviac vyvetrať otvorením všetkých okien a dverí. Ak alarm stále trvá, opustite objekt a uistite sa, že ho opustili aj ostatní.
Ak niekto vykazuje príznaky otravy oxidom uhoľnatým (bolesť hlavy, nevoľnosť), zaistite mu lekársku pomoc zavolaním na linku 112, kde k úniku tiež privoláte hasičov. Možno v spolupráci s nimi budete musieť kontaktovať servisnú organizáciu spotrebiča a požiadať ich o pomoc pri hľadaní a eliminácii zdroja úniku oxidu uhoľnatého. Snáď nie je potrebné pripomínať, že po zažehnaní akútneho ohrozenia musia spotrebiče, ktoré spaľujú palivo, preveriť oprávnená osoba.
V tomto prakticky zameranom článku sme sa snažili podrobne rozobrať riziká úniku oxidu uhoľnatého, odovzdať rady, ako si vybrať vhodný hlásič ako prevenciu otravy a upozorniť na časté omyly pri jeho umiestnení doma alebo vo firme. Veríme, že s týmito tipmi budete pred jedovatým CO dobre chránení a v prípade hlásenia jeho výskytu budete vedieť, čo robiť. Na záver si dovolíme ešte jedno odporúčanie. Pre vašu najlepšiu ochranu by mali byť detektory CO inštalované ako súčasť kompletného systému protipožiarnej a ďalšej ochrany, ktorý zahŕňa tiež detektory dymu a detektor požiaru THS916A a detektor plynu GS869.
O autorovi: Petr Brůžek - "Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V Emose mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni."
Píšeme, radíme, inšpirujeme a testujeme
-
Inšpirácie
Všetko, čo potrebujete vedieť o kúpe predlžovacích káblov
Je to takmer ako Murphyho zákon - aj keď ste v zapojení domu naozaj majster a máte zásuvku takmer na každom kroku, vždy príde chvíľa, keď budete potrebovať predlžovačku. A potrebujete ju hneď - preto je ideálne mať ich niekoľko odložených v skrini. Pozrime sa na to, čo potrebujete vedieť a na čo si dať pozor, než si začnete vytvárať domácu zbierku predlžovacích káblov.
-
Inšpirácie
Emos GoSmart: Inteligentný dom si môžete vytvoriť aj z prenajatého bytového domu
Viete si predstaviť, že by ste mohli pokojne odísť na dovolenku bez obáv, že vytopíte susedov? Alebo sa dovoláte poštárke, keď ste v práci, vďaka vzdialenému prístupu k videotelefónu? A o čom sa mnohým z nás ani nesnívalo: nebyť otrokom ventilov na radiátore, ale v pokoji ich otvárať a zatvárať na diaľku - alebo ich dokonca naprogramovať v každej miestnosti podľa svojho denného režimu?
-
Rady & Návody
Čo ak mi vypadne elektrina? - Často kladené otázky o inteligentnej domácnosti
Zavedenie inteligentných technológií do vašej domácnosti môže spočiatku vyvolávať veľa pochybností a otázok. Najväčší skeptici v oblasti technológií si pravdepodobne spomenú na dystopické scenáre domov, ktoré nefungujú, keď náhle vypadne elektrina alebo internet. O niečo realistickejší ľudia sa budú zamýšľať nad prepojením medzi zariadeniami a možno vás bude zaujímať, čo sa stane, keď sa mobilný telefón, ktorý používate na ovládanie inteligentnej domácnosti, vybije. Poďme si to všetko raz a navždy objasniť!