Chcete sa stať vlastným meteorológom? Nebudete vedieť prikázať vetru a dažďu, ale s pomocou meteostanice môžete presne vedieť, aký je vonku tlak, ako silno fúka vietor alebo či cez noc alebo počas vašej dovolenky dostatočne pršalo a nemusíte tak zavlažovať záhony. Na základe údajov, ktoré zhromažďuje, vám navyše dokáže predpovedať pravdepodobnosť zrážok. Je len na vás, aké údaje sú pre vás dôležité a chcete sledovať. A čo tak ich využiť na ovládanie svojej inteligentnej domácnosti?
Aká je najlepšia meteorologická stanica a kam umiestniť snímače?
Rady & NávodyČo všetko moderné meteostanice dokážu sledovať?
V základných variantoch vám meteostanice vždy dokážu zistiť vonkajšiu a vnútornú teplotu, tlak a vlhkosť a vďaka týmto údajom vedia predpovedať pravdepodobnosť zrážok. Užitočné je aj riadenie času DCF signálom, takže aj v prípade výpadku prúdu sa raz denne načíta aktuálny časový údaj vysielaný z Nemecka.
Pokročilejšie varianty toho vedia oveľa viac a všetko závisí len od toho, aké čidlá si spolu s meteostanicou zaobstaráte.
Aké čidlá k meteostanici existujú?
Okrem už spomínaných vonkajších čidiel na meranie teploty, vlhkosti a tlaku je ideálne mať k meteostanici pripojené aj čidlá na meranie zrážok a rýchlosti vetra. K meteostanici môžete mať pripojených aj viac čidiel - vďaka nim tak môžete sledovať teplotu a vlhkosť napríklad v skleníku, zimnej záhrade alebo v dielni. Stačí len sledovať, ktoré meteostanice podporujú pripojenie ďalších čidiel.
Kam je ideálne umiestniť čidlá k meteostanici?
Čidlo odporúčame umiestniť na severnú stranu domu, kde budete mať istotu najmenej skreslených údajov. Dávajte si pozor, koľko budov alebo stien je v okolí čidla - v husto zastavaných priestoroch môže dosah čidla výrazne klesnúť. Čidlo je odolné voči kvapkajúcej vode, ale radšej ho nevystavujte na miesto, kde naň bude trvale pršať. Ideálne je mať čidlo pripevnené na stene napríklad pod okenným výklenkom. Neumiestňujte ho ani na kovové predmety, zníži sa tým dosah jeho vysielania.
Všetky moderné meteostanice, ktoré EMOS ponúka, sú už bezdrôtové. To znamená, že meteostanica nie je s čidlom prepojená káblom a môžete ich tak skutočne voľne umiestniť na ideálne miesto v dome.
Kde najlepšie umiestniť samotnú meteostanicu doma?
Meteostanica môže byť umiestnená kdekoľvek, kde je to pre vás najpraktickejšie, avšak môžu nastať situácie, kedy z nejakého dôvodu zle prijíma signál z čidiel alebo nesprávne prebieha načítanie aktuálneho času. Zdrojom rušenia signálu môže byť monitor počítača, Wi-Fi router, anténa alebo televízny prijímač. Skúste meteostanicu umiestniť 1,5 - 2 metre od takéhoto zdroja.
Problémy s aktualizáciou času môže spôsobovať aj umiestnenie v železobetónových konštrukciách, ako sú pivnice alebo moderné výškové budovy. V takom prípade odporúčame meteostanicu umiestniť do okna.
Signál môže tieniť aj akákoľvek kovová konštrukcia umiestnená okolo meteostanice. To sa týka napríklad kovových dverí, okenných rámov alebo iných kovových konštrukcií či predmetov (práčky, sušičky, chladničky atď.).
Prečo meteostanica neukazuje vonkajšiu teplotu?
Nepracuje vám príjem dát z niektorého vonkajšieho teplotného čidla? Skontrolujte čidlo a zistite, či nemá vybité batérie alebo či doň nenatieklo voda. Vybité batérie v čidle vám zvyčajne nahlási samotná meteostanica. Skontrolujte tiež, či nie je čidlo tienené nejakým kovom, ktorý by mohol znižovať silu signálu.
Prečo sa meteostanica vypína a neukazuje informácie?
Meteostanice majú okrem nabíjania zo sieťového adaptéra možnosť napájania aj pomocou bežných batérií. Je to skvelá poistka pre chvíle, keď vypadne prúd a nechcete prísť o kontinuitu merania. Akonáhle je meteostanica napájaná iba batériami a je odpojená od elektrickej siete, spustí sa úsporný režim, ktorý displej vypne a spustí ho len vtedy, keď potrebujete vidieť údaje na meteostanici.
Do meteostanice vkladajte iba klasické, nenabíjacie batérie. Majú vyššie napätie ako nabíjacie články, takže stanicu lepšie udržiavajú v prevádzke.
Sledujte dáta z meteostanice online
Pripojte svoju meteostanicu k Wi-Fi a získajte dôležité dáta o histórii počasia. Získate graf, ktorý vám ukáže, ako sa počasie počas vašej neprítomnosti vyvíjalo a zároveň môžete priamo v telefóne sledovať tú najpresnejšiu lokálnu predpoveď počasia.
Ďalším logickým krokom je zapojenie vašej smart meteostanice do inteligentnej domácnosti. To vám pomôže napríklad pri regulácii kúrenia v byte, kde nemáte vlastný kotol, ktorý využíva na reguláciu kúrenia teplotnú krivku. Akonáhle vonku začne klesať teplota, smart meteostanica môže vyslať signál termohlavici na radiátore a tá pustí do miestnosti viac tepla.
Máte ďalšie otázky k meteostaniciam, ktoré sme v texte nespomenuli? Alebo len potrebujete poradiť s výberom meteostanice a doplňujúcich čidiel? Neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov, ktorí sú tu pre vás, aby vám poradili a vysvetlili, ako meteostanice fungujú a aké ich funkcie budú pre vašu domácnosť najužitočnejšie.
O autorovi: Petr Brůžek - "Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V Emose mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni."
Píšeme, radíme, inšpirujeme a testujeme
-
Inšpirácie
Emos GoSmart: Inteligentný dom si môžete vytvoriť aj z prenajatého bytového domu
Viete si predstaviť, že by ste mohli pokojne odísť na dovolenku bez obáv, že vytopíte susedov? Alebo sa dovoláte poštárke, keď ste v práci, vďaka vzdialenému prístupu k videotelefónu? A o čom sa mnohým z nás ani nesnívalo: nebyť otrokom ventilov na radiátore, ale v pokoji ich otvárať a zatvárať na diaľku - alebo ich dokonca naprogramovať v každej miestnosti podľa svojho denného režimu?
-
Rady & Návody
Čo ak mi vypadne elektrina? - Často kladené otázky o inteligentnej domácnosti
Zavedenie inteligentných technológií do vašej domácnosti môže spočiatku vyvolávať veľa pochybností a otázok. Najväčší skeptici v oblasti technológií si pravdepodobne spomenú na dystopické scenáre domov, ktoré nefungujú, keď náhle vypadne elektrina alebo internet. O niečo realistickejší ľudia sa budú zamýšľať nad prepojením medzi zariadeniami a možno vás bude zaujímať, čo sa stane, keď sa mobilný telefón, ktorý používate na ovládanie inteligentnej domácnosti, vybije. Poďme si to všetko raz a navždy objasniť!