Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Ako vybrať tú správnu žiarovku?

Ako vybrať tú správnu žiarovku?

Ako vybrať tú správnu žiarovku?

V každej domácnosti spotrebujeme za rok mnoho kilowattov elektrickej energie a mnohokrát nepremýšľame nad tým, koľko energie by sa dalo usporiť. Vezmite si len, koľko máte vo svojej domácnosti žiaroviek či iných svetelných zdrojov. Svetlá, lampy, lampičky atď. Slováci majú vo svojej domácnosti v priemere 18 svetelných zdrojov (väčšinou žiaroviek alebo žiariviek). Ak začneme trochu počítať, zistíme, že v domácnosti môžeme ušetriť kľudne i desiatky eur ročne. Svet žiaroviek je komplikovaný, tak si od nás nechajte poradiť na čo sa pri výbere zamerať.

 

TECHNOLÓGIA ŽIAROVKY

Na trhu sú dostupné rôzne typy žiaroviek a je jasné, že sa spotrebiteľ v takom výbere ľahko stratí. Aké sú rozdiely medzi základnými typmi žiaroviek a na čo je ktorý typ vhodný?

 

LED žiarovky klasické

Technológia LED je technológia založená na polovodičovej dióde vyžarujúcej svetlo. Najsilnejšou stránkou je vysoká efektivita. Tá sa pohybuje v rozmedzí 80–130 lm/W v závislosti na type použitej LED technológie. V kombinácii so životnosťou viac ako 20 000 hodín a veľmi dostupnou cenou, ide o najvýhodnejšie riešenie. Led technológia ponúka spotrebiteľovi širokú škálu typov. Slabou stránkou klasických LED žiaroviek môže byť v niektorých aplikáciach ich vzhľad. Nehodí sa napr. do krištáľových alebo viacramenných lustrov. Životnosť žiaroviek závisí na teplote. V prípade teplôt vyšších, je potrebné zaistiť dostatočné chladenie.

Klasická LED žiarovka je ideálny svetelný zdroj do väčšiny typov stropných alebo na stenu prisadených svietidiel. Ak narušuje vzhľad žiarovky celkový design svietidla, riešením je LED žiarovka FILAMENT.

 

Výhody

+ odolné vibráciám a nárazom
+ veľmi nízka spotreba energie
+ veľmi dlhá životnosť
+ okamžitý nábeh
+ predĺžená záruka
+ odolné voči častému zapínaniu/vypínaniu
+ negenerujú UV žiarenie
+ dlhá životnosť
+ veľké množstvo typov

Nevýhody

- vyššia obstarávacia cena
- design (farba) tela žiarovky
- životnosť závisí na teplote
- vyššia produktivita tepla/vyššie zahrievanie

 

LED žiarovky FILAMENT

Moderná technológia LED žiaroviek založená na tenkom LED „vlákne“ nazývanom filament. Technológia filament ponúka maximálnu efektivitu cca 120–140 lm/W, čo je silná stránka tohto typu žiaroviek. V kombinácii s tradičným prevedením, veľkostí a designom sa tieto žiarovky najviac približujú klasickým žiarovkám. Slabou stránkou LED žiaroviek FILAMENT môže byť na prvý pohľad vyššia obstarávacia cena.

LED žiarovky FILAMENT sú vhodné do všetkých typov svietidiel. Veľkou prednosťou je design a maximálna úspora energie. Hodí sa teda predovšetkým do miest, kde sa svieti veľmi často. Rovnako tak do svietidiel, v ktorých je svetelný zdroj kľúčový pre celkový design.

 

Výhody

+ minimálna spotreba energie
+ predĺžená záruka
+ okamžitý nábeh bez oneskorenia
+ design a rozmery porovnateľné s klasickou žiarovkou

Nevýhody

- vyššia obstarávacia cena

 

ECO halogénové žiarovky

Technológia eco halogénové žiarovky,  plnené xenónom alebo kryptónom umožňuje v porovnaní s klasickými žiarovkami o 25–30 %, niekdy až o 50 % vyššiu účinnosť pri rovnakom svetelnom výstupe. Tieto žiarovky sa veľmi podobajú klasickým žiarovkám. Predávajú sa ako náhrady za klasické žiarovky a sú obvykle v energetickej triede C alebo B. Oproti klasickej žiarovke majú halogénové žiarovky namiesto klasického wolfrámového vlákna integrovanú efektívnejšiu halogénovú žiarovku. Halogénové žiarovky majú v porovnaní s klasickými žiarovkami (1 000 h) vyššiu životnosť – asi 2 000 hodín.

Najsilnejšou stránkou je zachovanie všetkých benefitov klasickej žiarovky pri výrazne nižšej spotrebe elektrickej energie a dvojnásobná životnosť (2 000 hod). Slabinou zostává spotreba, hoci je cca o 30 % nižšia ako u klasickej žiarovky. Efektivita je cca 15 lm/W. To stačí iba na energetickú triedu C. Použitie tohto svetelného zdroja je s ohľadom na vyššiu efektivitu výrazne širšie. Tento typ žiarovky je možné doporučiť do priestorov s občasným svietením (pivnica, technické miestnosti atď.). Ak vyžadujete plne stmievateľný svetelný zdroj je halogénová žiarovka riešením. Celoskleneným designom sú vhodné i do designových svietidiel ako sú napr. krištáľové lustre.

Európska únia vo svojom nariadení postupne zakazuje uvádzanie do predaja i tento typ svetelných zdrojov. Pre smerové svetelné zdroje (R50, R63, MR16 GU10) už platí zákaz importu do EU od 1. 9. 2016. Pre všesmerovú halogénovú žiarovku je stanovený posledný termín možného importu na 1. 9. 2018.

 

Výhody

+ 100% náhrada za klasickú žiarovku (rovnaký design, rozmer, funkcia)
+ až o 30 % vyššia efektivita oproti klasickej žiarovke
+ možnosť plynulého stmievania oproti klasickej žiarovke
+ okamžitá doba nábehu oproti klasickej žiarovke
+ životnosť 2 000 hodín - tj. 2× väčší ako pri klasickej žiarovke
+ perfektné podanie farieb

Nevýhody

- vyššia cena oproti klasickej žiarovke
- vyššia spotreba elektrickej energie
- vyššia produkcia tepla/vyššie zahrievanie

 

Klasické / Tradičné / obyčajné / otrasu vzdorné žiarovky

Klasické žiarovky majú vysokú kvalitu svetla. Ich nedostatkom je však veľmi nízka energetická účinnosť. Klasické žiarovky premenia 92 % privádzanej energie na teplo a iba 8 % na svetlo. Elektrický prúd prechádza tenkým wolfrámovým vláknom, ktoré zahrieva, kým nezačne vydávať svetlo. Sklenená banka bráni tomu, aby sa k vláknu dostal kyslík, v dôsledku čoho by došlo ku zničeniu vlákna oxidáciou. Klasické žiarovky mávajú obvykle farbu svetla 2 300–2 900 K, vďaka čomu vydávajú typické tzv. „teplé“ svetlo. Životnosť klasických žiaroviek sa uvádza 1000 hodín.

Najsilnejšou stránkou je ich nízka cena. Naopak výraznou slabinou je vysoká spotreba elektrickej energie a krátka životnosť (deklarované cca 1000 hod., v praxi výrazne kratšie). Veľmi nízka efektivita cca 7 lm/W (t.j. vyžarovaný svetelný tok na 1 watt príkonu). Tieto svetelné zdroje patria do energetickej triedy G.

Pri zohľadnení vyššie uvedených parametrov je klasická žiarovka vhodná nanajvýš do svietidiel, ktoré používame veľmi zriedka a na veľmi krátku dobu (v minútach). Príkladom môžu byť objekty alebo priestory, v ktorých pobývame veľmi príležitostne. Európska únia vo svojom nariadení zakazuje uvádzanie do predaja tento typ svetelných zdrojov. Tento zákaz sa obchádza rôznymi kľučkami – nie však z dôvodu nepostrádateľnosti klasickej žiarovky a prínosu pre spotrebiteľa. Jediný dôvod je ekonomický prospech firiem, ktoré za týmito kľučkami stoja. 

 

Výhody

+ perfektné podanie farieb
+ nízke obstarávacie náklady
+ možnosť stmievania

Nevýhody

- nízka životnosť
- nízka účinnosť
- vysoké prevádzkové náklady

 

PÄTICA (UCHYTENIE ŽIAROVKY)

Asi najznámejším a najčastejšie používaným uchytením je závit E27 (veľký závit) a E14 (malý závit). V rôznych svietidlách a lampách sa potom môžete stretnúť s uchytením G23, G4, G6,35, G9, GU10, GU5,3 atď. Pred kúpou žiarovky je teda dôležité vedieť, aké uchytenie vo vašom svietidle máte.

 

SVETELNÝ TOK

Svtelný tok je základná fyzikálna veličina udávajúca, koľko svetla celkom vyžaruje svetelný zdroj do všetkých smerov. Jednotkou svetelného toku je lumen (skratka lm). Pri klasických žiarovkách sme boli zvyknutí na watty.

Cieľom výrobcov svetelných zdrojov je dosiahnuť požadovaný svetelný výkon pri minimálnej spotrebe energie. Preto sú po novom kľúčovým prvkom práve lumeny. Pri kúpe LED žiarovky spravidla býva na obale vyznačené, akú wattáž LED žiarovka približne nahradzuje v porovnaní s klasickou žiarovkou.

 

FAREBNÁ TEPLOTA SVETLA (TEPLOTA CHROMATIČNOSTI)

Farebná teplota svetla udáva, aký odtieň má vyžarované svetlo. Bola vytvorená stupnica farebnej teploty v Kelvinoch (K), ktorá objektívne charakterizuje spektrum svetla (od žltej po bielu). Farebná teplota svetla má veľký estetický vplyv najmä na vnímanie prostredia a na duševné rozpoloženie pri danej farebnej teplote.

Doporučenie použitia:

2 000–2 200 K (vintage / extra warm white) – designové produkty v štýle vintage, vhodné ako desingový prvok do odpočinkových a relaxačných priestorov, štýlových kaviarní a retro priestorov. Nepoužíva sa ako plošný svetelný zdroj.

2 700–3 000 K (teplá biela, warm white) – hodí sa do priestorov určených k odpočinku a relaxácii ako sú obývacie izby, spálne, hotelové izby, jedálne, kaviarne atď. Teplota chromatičnosti 2 700 K zodpovedá prevedeniu klasickej žiarovky.

3 800–4 200 K (neutrálna biela, neutral white) – hodí sa skôr do pracovných, technických a komerčných priestorov jako sú kancelárie, obchody, chodby, dielne, športové haly, fitness centrá, garáže alebo napríklad aj kuchyne. Často sa táto farba svetla používa pre osvetlenie vonkajších plôch ako sú parkoviská, dvory a rôzne verejné plochy.

5000–6500 K (studená biela, cool white) – používa sa pre osvetlenie alternatívne v prevedení 4000 K avšak v oblasti strednej a západnej Európy omnoho menej. Táto farba svetla je populárna predovšetkým v zemiach južnej a juhovýchodnej Európy.

 

TVARY ŽIAROVIEK A ICH OZNAČENIE

Väčšina žiaroviek je tvarovo podobná tým dobre známym klasickým žiarovkám.
 
A55 / A60 / A70 atď. je označenie pre štandardnú žiarovku (A). Číslo za písmenom A definuje priemer žiarovky v najširšom mieste.

Candle / C35 – označuje žiarovku v tvare sviečky

Mini Globe / B35 – označuje žiarovku v tvare malej banky

R39 / R50 / R63 – označuje reflektorovú žiarovku s priemerom 39 / 50 / 63 mm

MR16 – označuje reflektorové žiarovky s päticami GU10 a GU5,3

JC – označuje žiarovky s päticami G9 a G4

 

ŽIVOTNOSŤ ŽIAROVKY

Životnosť svetelných zdrojov udává dobu, za ktorú poklesne svetelný tok na určitú hodnotu (činiteľ stárnutia – obvykle 70–80 % pôvodnej hodnoty). Toto je veľmi dôležité pre LED žiarovky. Tradičná žiarovka alebo halogénová žiarovka výrazne netrpela úbytkom svetelného výkonu po určitom čase. Svetelný výkon LED žiaroviek ale časom postupne klesá. LED s najväčšou pravdepodobnosťou bude svietiť dlhšie, než je jej životnosť, avšak výrazne menšou intenzitou.

Úbytok svetelného výkonu LED žiarovky je veľmi závislý najmä na teplote prostredia. Zjednodušene je možné povedať, čím vyššia teplota prostredia, tým vyšší pokles svetelného výkonu postupom času. Životnosť žiaroviek je v praxi nižšia ako uvádzaná hodnota, a to práve vplyvom podmienok, v ktorých je žiarovka použitá.

 

STMIEVANIE – PLYNULÉ

Klasické žiarovky a halogénové žiarovky je možné stmievať jednoducho bežne všetkými druhmi stmievačov. Pri úsporných žiarivkách a LED žiarovkách je situácia zložitejšia. Aby bylo možné tieto žiarovky stmievať, musí byť pre stmievanie prispôsobený napájací zdroj v žiarovke. Informácie o možnosti stmievania je uvedená v parametroch produktu alebo na obale výrobku.

Upozornenie: Pre plynulé stmievanie je potrebné mať okrem stmievateľných žiaroviek taktiež stmievač, ktorý je inštalovaný namiesto vypínača.

 

STMIEVANIE – KROKOVÉ

Nástupom moderných LED žiaroviek prichádzajú na trh aj produkty vybavené krokovým stmievaním. Stmievanie je riešené klasickým vypínačom nasledovne:

- 1× stlačenie vypínača – žiarovka svieti na 100 % svojho výkonu
- 2× stlačenie vypínača – žiarovka svieti na 50 % výkonu
- 3× stlačenie vypínača – žiarovka svieti na 10 % výkonu

Krokové stmievanie umožňuje nastavenie výkonu LED žiarovky akýmkoľvek vypínačom.